موتور براشلس چگونه کار می کند

نحوه کار موتور براشلس

قبل از اینکه به بررسی این که موتور براشلس چگونه کار می کند بپردازیم باید چند نکته را فرا بگیرید . در ابتدا این که اگر به یک موتور DC معمولی توجه کرده باشید متوجه می شوید که از یک قسمت متحرک و یک قسمت ثابت تشکیل شده است . به قسمت ثابت استاتور و به قسمت متحرک روتور می گویند . ولی اگر دقیق تر باشیم باید به اهنرباهای دائمی استاتور می گویند و به آرمیچری که می چرخد روتور می گویند . حال به سراغ نحوه کار موتور براشلس می رویم .

نحوه کار موتور براشلس

 آرمیچر دارای الکترومغناطیس می باشد و وقتی که جریان الکتریکی از آن عبور می کند باعث ایجاد میدان مغانطیسی می شود . البته اگر به موتورهای DC توجه کرده باشید متوجه می شوید که همیشه 2 تا اهنربا موجود است . از زاویه ای دیگر هر ارمیچر با جریان قادر است 180 درجه بچرخد برای پایدار ماندن چرخش باید قطب های الکترومغناطیس را تغییر دهید برای این کار از برس ها استفاده می شود که با دو الکترود به آرمیچر متصل شده اند .

 متاسفانه موتورهای DC با استفاده از برس ها مشکلات بسیاری را برای رسیدن به حداکثر پتانسیل خود را دارند . حال به سراغ موتورهای براشلس می رویم که به آنها BLDC نیز می گویند . در موتورهای DC آهنرباها در قسمت روتور قرار دارند و سیم پیچی ها در قسمت استاتور قرار دارد . این سیستم دقیقا عکس موتورهای DC است .
 
 برس ها در این موتورها حذف شده اند و باعث رسیدن به حداکثر پتانسیل موتور شده اند و به دلایلی که قبلا گفته شده نحوه چرخش موتور براشلس عکس موتور DC می باشد . به این صورت که قسمت بیرونی می چرخد .

موتور براشلس چگونه کار میکند

مزیت های دیگر موتور براشلس

 از آنجا که کامپیوتر به جای برس های مکانیکی موتور را کنترل می کنند به همین دلیل دقیق تر هستند . جرقه در این موتورها رخ نمی دهد در صورتی که در موتورهای DC این امکان وجود دارد . 
حرارت کمتری تولید می شود و حتی راحتتر حرارت خود را از دست می دهد . تنها مشکلی که این گونه موتورها دارند هزینه اولیه زیاد می باشد .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *